logo

ESSDERC TECHNICAL PROGRAM COMMITTEE

ESSDERC Technical Program Committee

 

TRACK 1 – Advanced CMOS: Process and Device Technology, Characterization and Reliability

Nadine Collaert (Imec,BE)       Track Chair

François Andrieu (CEA-LETI, FR)

Maryline Bawedin (MINATEC, FR)

Erik Bury (Imec, BE)

Sorin Cristoloveanu (MINATEC, FR)

Lukas Czornomaz (IBM Research Zürich, CH)

Thanh Viet Dinh (NXP Semiconductors , BE)

Blandine Duriez (TSMC, BE)

Gabriella Ghidini (STMicroelectronics, IT)

Jan Hoentschel (GlobalFoundries, DE)

Andreas Kerber (GlobalFoundries, DE)

Gunnar Malm (KTH Royal Institute of Technology, SE)

Montserrat Nafria (UAB, ES)

Jurriaan Schmitz (University of Twente, NL)

Changhwan Shin (University of Seoul, KR)

Shinichi Takagi (Tokyo Institute of Technology, JP)

Yi Zhao (Zhejiang University, CN)

 

TRACK 2 – Opto-, Power- and Microwave Devices

Mikael Östling (KTH Royal Institute of Technology, SE)   Track Chair

Denis Flandre (UC Louvain, BE)    Deputy  Chair

Dan Buca (Forschungszentrum Jüelich, DE)

Dana Cristea (IMT Bucharest, RO)

Isodiana Crupi (CNR-IMM, IT)

Wilfried Haensch (IBM T. J. Watson Research Center, US)

Tetsu Kachi (Nagoya University, JP)

Ekkanath Madathil (University of Sheffield, GB)

Matteo Meneghini (University of Padova, IT)

Peter Moens (ON Semiconductor, BE)

Edwin Piner (Texas State University, US)

Gianmauro Pozzovivo (Infineon, IT)

Susanna Reggiani (University of Bologna, IT)

Tetsuya Suemitsu (Tohoku University, JP)

Florian Udrea (Cambridge University, GB)

 

TRACK 3 – Fundamental Physical Modeling of Materials and Devices

Denis Rideau (STMicroelectronics, FR)    Track Chair

Mathieau Luisier (ETH Zürich, CH)   Deputy Chair

​Aryan Afzalian (Imec, BE)

El Mehdi Bazizi (GlobalFoundries, US)

Fabian Bufler (Imec, BE)

Raphael Clerc (Institut d’Optique, FR)

David Esseni (University of Udine, IT)

Ray Hueting (University of Twente, NL)

Juergen Lorenz (Fraunhofer, DE)

Bernd Meinerzhagen (TU Braunschweig, DE)

Victor Moroz (Synopsis, US)

Marco Pala (University Paris-Saclay, FR)

Massimo Rudan (University of Bologna, IT)

Zlatan Stanojevic (Global TCAD Solutions, AT)

Viktor Sverdlov (TU Wien, AT)

Francois Triozon (CEA-LETI, FR)

 

TRACK 4 – Device and Circuit Compact Modeling

Daniel Tomaszewski (ITE Warsaw, PL)   Track Chair

Thierry Poiroux (CEA-LETI, FR)   Deputy Chair

Marco Bellini (ABB, CH)

Mansun Chan (Hong Kong University of Science and Technology, CN)

Merlyne De Souza (University of Sheffield, GB)

Wladek Grabinski (GMC, CH)

Benjamin Iñiguez (University Rovira i Virgili, ES)

Christophe Lallement (University of Strasbourg, FR)

Cristell Maneux (University of Bordeaux, FR)

Hisayo Momose (Yokohama University, JP)

Klaus-Willi Pieper (Infineon, DE)

Werner Posch (AMS, AT)

Yoshitomi Sadayuki (Toshiba, JP)

Jean-Michel Sallese (EPFL, CH)

Gilson Wirth (Federal Univ. of Rio Grande do Sul, BR)

Zhiping Yu (Tsinghua University, CN)

Xing Zhou (NTU, SG)

 

TRACK 5 – Advanced and Emerging Memories

Paolo Pavan (Univ. di Modena Reggio Emilia, IT)   Track Chair

Geoffrey Burr (IBM T.J. Watson Research Center, USA​)

Sung-Woong Chung (SK Hynix, KR)

Jerome Dubois (XP, NL)

Ru Huang (Peking University, CN)

Ota Kensuke (Toshiba, JP)

Franz Kreupl (TU München, DE)

Andrea Lacaita (Politecnico di Milano, IT)

Thomas Mikolajick (NaMLab and TU Dresden, DE)

Georg Tempel (Infineon, DE)

Innocenzo Tortorelli (Micron, US)

Elisa Vianello (CEA-LETI, FR)

Dirk Wouters (RWTH Aachen University, DE)

 

TRACK 6 – MEMS, NEMS, Bio-sensors and Display Technologies

Mirjana Banjevic (Sensirion, CH)   Track Chair

Thomas Alava (CEA-LETI, FR)

Jens Anders (University of Stuttgart, DE)

Joachim Burghartz (IMS Stuttgart, DE)

Volker Cimalla (Fraunhofer, DE)

Montserrat Fernandez-Bolaños Badia (EPFL, CH)

Hoel Guerin (EPFL, CH)

Raluca Muller (IMT Bucharest, RO)

Debbie G.Senesky (Stanford University, US)

Radu Sporea (University of Surrey, GB)

 

TRACK 7 – Emerging non-CMOS Devices and Technologies

Max Lemme (RWTH Aachen University and AMO GmbHDE)  Track Chair

Jong-Hyun Ahn (Yonsei University, KR)

Costin Anghel (ISEP, FR)

Kees de Groot (University of Southampton, GB)

Thomas Ernst (CEA-LETI, FR)

Gianluca Fiori (University of Pisa, IT)

Elena Gnani (University of Bologna, IT)

Tibor Grasser (TU Wien, Austria)

Adrian Ionescu (EPFL, CH)

Ryoichi Ishihara (University of Delft, NL)

Siegfried Karg (IBM Research Zürich, CH)

Joachim Knoch (RWTH Aachen University, DE)

Eric Pop (Stanford University, US)

Heike Riel (IBM Research Zürich, CH)

Andreas Schenk (ETH Zürich, CH)

Hitoshi Wakabayashi (Tokyo Institute of Technology, JP)

Huili Grace Xing (Cornell University, US)

Thomas Zimmer (IMS Bordeaux, FR)