logo

ESSCIRC TECHNICAL PROGRAM COMMITTEE

ESSCIRC Technical Program Committee

 

TRACK 8 – Analog                                                                                                                     

Pieter Harpe (TU Eindhoven, NL)    Track Chair

Jens Anders (University of Stuttgart, DE)

Stefano D’Amico (University of Salento, IT)

Marcello De Matteis (University of Milano Bicocca, IT)

Kimmo Koli (HUAWEI,FI)

Piotr Kmon (AGH UST, PL)

Kofi Makinwa (TU Delf, NL)

Viola Schaffer (Texas Instruments, DE)

Jelle Van Rethy (Melexis, Be)

Bruno Vaz (Xilinx, IE)

Hugo Veenstra (Philips, NL)

Traian Visan (Infineon, RO)

Andrei Vladimirescu (Berkeley University, US)

 

TRACK 9 – Data Converters

Andrea Baschirotto (University of Milano Bicocca, IT)  Track Chair

Lucien Breems (NXP Semiconductors, NL)

Klaas Bult (Analog Design Consult B.V., NL)

Dieter Draxelmayr (Infineon, AT)

Michael Flynn (University Michigan, US)

Friedel Gerfers (TU Berlin, DE)

Georges Gielen (KU Leuven, BE)

Qiang Li (University of Electronic Science and Technology, CN)

Piero Malcovati (University of Pavia, IT)

Piotr Otfinowski (AGH UST, PL)

Georgi Radulov (TU Eindhoven, NL)

Ana Rusu (KTH Royal Institute of Technology, SE)

Jens Sauerbrey (INTEL, DE)

Marco Zamprogno (STMicroelectronics, IT)

 

TRACK 10 – RF and mm-wave

Piet Wambacq (Imec, BE) Track Chair

Amin Arbabian (Stanford University, US)

Andreia Cathelin (STMicroelectronics, FR)

Eric Klumperink (University of Twente, NL)

Domine Leenaerts (NXP Semiconductors, NL)

Andrea Neviani (University of Padova, IT)

Patrick Reynanaert (KU Leuven, BE)

Francois Rivet (University of Bordeaux, FR)

David Ruffieux (CSEM, CH)

Kaushik Sengupta (Princeton University, US)

Lars Sundström (ERICSSON, SE)

Marc Tiebout (Infineon, AT)

Domenico Zito (Aarhus university, DK)

 

TRACK 11 – Frequency Generation

Pietro Andreani (Lund University, SE)  Track Chair

Andrea Bevilacqua (University of Padova, IT)

Jaehyouk Choi (Ulsan National University of Science and Technology, KR)

Martin Flatscher (Infineon, AT)

Mike Keaveney (Analog Devices, IE)

Dietmar Kissinger (IHP, DE)

Salvatore Levantino (Politecnico di Milano, IT)

Antonio Liscidini (University of Toronto, CA)

Ping Lu (Silicon Labs, US)

Kenichi Okada (Tokyo Institute of Technology, JP)

Federico Pepe (University of Pavia, IT)

Bogdan Staszewski (University College Dublin, IE)

 

TRACK 12 – Wireless and wireline systems

Qiuting  Huang (ETH Zürich, CH)  Track Chair

Stefan Andersson (ERICSSON, SE)

Gerrit den Besten (NXP Semiconductors, NL)

Declan Carey (Xilinx, IE)

Jan Craninckx (Imec, BE)

Giuseppe Gramegna (HUAWEI, FR)

Andrea Mazzanti (University of Pavia, IT)

Dominique Morche (CEA-LETI, FR)

Takashi Oshima (Hitachi, JP)

Yorgos Palaskas (INTEL, US)

Jacques (Chris) Rudell (University of Washington, US)

Filip Tavernier (KU Leuven, BE)

Thomas Toifl (IBM Research Zürich, CH)

Dixian Zhao (SouthEast Universiy, CN)

 

TRACK 13 – Sensors, imagers and biomedical

Robert Henderson (The University of Edinburgh, GB)   Track Chair

Eugenio Cantatore (TU Eindhoven, NL)

Andreas Demosthenous (London’s Global University, GB)

Antoine Dupret (CEA-LETI, FR)

Christian Enz (EPFL, CH)

Roman Genov (University of Toronto, CA)

Pawel Grybos (AGH UST, PL)

Matthias Kuhl (TU Hamburg, DE)

Michael Mark (Infineon, AT)

Matteo Perenzoni (FBK, IT)

Michiel Pertijs (TU Delft, NL)

Angel Rodríguez-Vázquez (IMSE, University of Sevilla-CSIC, ES)

Martijn Snoeij (Texas Instruments, DE)

Paul Walsh (Cypress Semiconductor, IE)

 

TRACK 14 – Digital, security and memory

Stefan Rusu (TSMC, US)   Track Chair

Atila Alvandpour (Linköping University, SE)

Mark Anders (INTEL, US)

Martin Brox (Micron, DE)

Andreas Burg (EPFL, CH)

Sylvain Clerc (STMicroelectronics, FR)

Shidhartha Das (ARM, GB)

Wim Dehaene (KU Leuven, BE)

Alex Fish (Bar-Ilan University, IL)

Tobias Gemmeke (RWTH Aachen University, DE)

Makoto Ikeda (University of Tokyo, JP)

Viktor Öwall (Lund University, SE)

Christoph Studer (Cornell University, US)

Hannu Tenhunen (KTH Royal Institute of Technology, SE)

Robert Szczygiel (AGH UST, PL)

 

TRACK 15 – Power management

Michiel Steyaert (KU Leuven, BE)  Track Chair

Ke-Horng Chen (NCTU Taiwan , TW)

Pavel Horsky (ON Semiconductor, CZ)

Vadim Ivanov (Texas Instruments, US)

Mihail Jefremow (Dialog Semiconductor, DE)

Ravi Karadi (NXP Semiconductors, NL)

Yiannos Manoli (University of Freiburg, DE)

Christoph Sandner (Infineon, AT)

Joseph Shor (Bar-Ilan University, IL)

Drago Strle (University of Ljubljana, SI)

Toru Tanzawa (Shizuoka University, JP)

Bernhard Wicht (University of Hannover, DE)